Sami Jusuf

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Sami Yusuf)
Shko te: navigacion, kërko
Sami Yusuf
Sami Yusuf 2011 cropped.jpg
Sami Yusuf në vitin 2011
Informacione
Lindja 21 korrik 1980 (33 vjeqar)
Iran, Tehran
Zhanri Ilahi
Profesion(e) Këngëtarë
Label ETM International (2009-prezent)
Warner Music Group
Awakening
Vite aktiv 2003-prezent
Webfaqja
http://www.samiyusufofficial.com


Sami Yusuf lindi në korrik të vitit 1980 nga një familje me prejardhje muzikore nga Irani[Cito burimet]. Në moshë të re mësoi t'i binte disa instrumenteve, të këndonte dhe të shkruante tekste këngësh. U edukua në shumë shkolla muzikore, duke mos e përjashtuar edhe Royal Acaddemy Of Music In London. Prej vitit 2003 Sami Yusuf promovoi albumin e parë "Al-Muallim", më vonë edhe të dytin "My Ummah" që shitën rreth 5 milion kopje. Videoklipet e tij u shikuan nga Youtube 10 milion herë. Nëpër koncerte anembanë botës ka pasur shumë mbështetës.

Samiu jep rëndësi religjionit seriozisht. Zakonisht në tekstet e këngëve ai përdor fjalë dashurie, paqeje, tolerance, mëshiruese.[1]

Albumet[redakto | redakto tekstin burimor]

Al-Muallim (2003)[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Al-Mu'allim
 • Who is the Loved One?
 • The Cave of Hira
 • Allahu
 • The Creator
 • Meditation
 • Ya Mustafa
 • Supplication

My Ummah (2005)[redakto | redakto tekstin burimor]

 • My Ummah intro
 • My Ummah
 • Hasbi Rabbi
 • Ya Rasulallah
 • Try Not to Cry düet (Outlandish)
 • Muhammad
 • Make a Prayer
 • Eid Song
 • Free
 • Dua (Turqisht)
 • Mother
 • We Will Never Submit

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ http://tr.wikipedia.org/wiki/Sami_Yusuf