Jump to content

Sanduiçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Duke përgatitur sanduiç me djathë dhe tranguj

Sanduiçi është një ushqim i përbërë zakonisht nga perime, djathë ose mish i prerë, i vendosur mbi ose midis feta bukë, ose më përgjithësisht çdo pjatë ku buka shërben si enë ose mbështjellës për një lloj tjetër ushqimi.[1][2] Sanduiçi filloi si një ushqim i lëvizshëm për gishtat në botën perëndimore, megjithëse me kalimin e kohës është bërë i përhapur në të gjithë botën. 3 Nëntori shënon Ditën Kombëtare të Sanduiçit.[3]

Sanduiçët janë një lloj popullor i ushqimit për drekë, i marrë në punë, shkollë, ose piknik që duhet të hahet si pjesë e një ushqim për udhëtim. Buka mund të jetë e thjeshtë ose të mbushur me erëza, të tilla si majonezë ose mustardë, për të përmirësuar shijen dhe strukturën e saj. Si dhe duke qenë shtëpi, sanduiçet shiten gjithashtu gjerësisht në restorante dhe mund të shërbehen të nxehta ose të ftohta.[4][5] Ekzistojnë të dy sanduiçët e shijshëm, të tilla si sanduiçet me riska të holla mishi, dhe sanduiçe të ëmbla, të tilla si një gjalpë me kikirik dhe pelte.

Sanduiçi është emëruar pas shpikësit të supozuar të tij, John Montagu, Earl i 4-të i Sandwich.[6][7] Wall Street Journal e ka përshkruar atë si "kontributin më të madh të Britanisë në gastronomi".[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "sandwich". Merriam-Webster (në anglisht). Merriam-Webster, Incorporated. Marrë më 29 mars 2012.
  2. ^ Foundations of Restaurant Management & Culinary Arts Level Two (në anglisht). Pearson. 2011. fq. 53. ISBN 978-0-13-138022-6.
  3. ^ EDT, Seren Morris On 11/3/19 at 12:01 AM (2019-11-03). "You can get free or cheap sandwiches at Subway, Jack in the Box and more for National Sandwich Day". Newsweek (në anglisht). Marrë më 2019-11-03.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
  4. ^ Foundations of Restaurant Management & Cullinary Arts Level Two (në anglisht). Pearson. 2011. fq. 53. ISBN 978-0-13-138022-6.
  5. ^ Becoming a Foodservice professional Year 1 (në anglisht). National Restaurant Association Educational Foundation. 1999. fq. 306. ISBN 1-883904-87-0.
  6. ^ What's Cooking America, Sandwiches, History of Sandwiches. 2 shkurt 2007.
  7. ^ "Sandwich celebrates 250th anniversary of the sandwich". BBC News Online (në anglisht). 12 maj 2012. Marrë më 18 maj 2012.
  8. ^ Marks, Kathy (17 maj 1997). "BLT: British, lousy and tasteless". The Independent (në anglisht). London.