Majonezi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një kavanoz me majonezë të verdhë e zbehtë

Majonezi është një salcë që përdoret zakonisht në sanduiçe, hamburgerë, dhe sallata të përbërë, dhe në patate të skuqura. Është gjithashtu si bazë në salca të tilla si salcë tartare.

Në thelb është një emulsion i qëndrueshëm i vajit, e verdhë vezës dhe një acidi, uthull ose lëng limoni;[1] ka shumë variante që përdorin aromatizues shtesë. Proteinat dhe leqitina në të verdhën e vezëve shërbejnë si emulsifikues në majonezë.[2] Ngjyra e majonezës ndryshon nga gati e bardhë në të verdhë e zbehtë, dhe cilësi e saj nga një krem i lehtë në një xhel të trashë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mayonnaise is an emulsion of oil droplets suspended in a base composed of egg yolk, lemon juice or vinegar, which provides both flavor and stabilizing particles and carbohydrates." On Food and Cooking, Harold McGee, Scribner, New York, 2004, p. 633.
  2. ^ "Science of Cooking: Science of Eggs" (në anglisht). Exploratorium.edu. Marrë më 17 nëntor 2011.