Santa Ana, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Santa Ana, California
Qytet
Vendndodhja
Santa Ana, California is located in SHBA
Santa Ana, California
Santa Ana, California

Koordinatat: 33°44′27″V 117°52′53″P / 33.74083°V 117.88139°P / 33.74083; -117.88139

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Orange
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 71.271 km2
 •  tokësore 70.628 km2
 •  ujore 0.643 km2
Lartësia 35 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Pacific-8
Verore PDT-7
Kodi Postal 92701–92708, 92711, 92712, 92728, 92735, 92799
Prefiksi 657/714, 949
Koordinatat 33° 44′ 27″ Veri

117° 52′ 53″ Perëndim

Santa Ana, California (City of Santa Ana) është një qytet në qarkun Orangeshtetit federal California, SHBA. Në Santa Ana, California jetojnë 324528 banorë (2010)[1]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 71.271 km2 (27.518 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 35 m (115 ft).[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Table 1: Annual Estimates of the Population for Incorporated Places Over 100,000, Ranked by July 1, 2007 Population: April 1, 2000 to July 1, 2007". 2007 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. 10 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali (CSV) më 23 korrik 2008. Marrë më 11 shkurt 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Santa Ana". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më tetor 12, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Santa Ana, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale