Sapanxha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sapanxha
Sapanca
Pamje ajrore e Liqenit Sapanxha
Pamje ajrore e Liqenit Sapanxha
Popullsia
 • Gjithsej42,416[1]
{{{postal_code_type}}}
54600
Targat54
Faqja zyrtarewww.sapanca.bel.tr

Sapanxha (Turqisht: Sapanca) është një qytezë dhe distrikt në Provincën Sakarja në rajonin MarmaraTurqisë afër Liqenit Sapanxha. Kryetari i bashkisë së qytetit është Özcan Özen.

Sapanxha kohët e fundit është bërë një destinacion turistik, për shkak të mjedisit natyror mahnitës dhe liqenit të tij, si dhe afërsisë së tij me Stambollin dhe qytetin e İzmit, i njohur gjithashtu si Koçaeli. Qyteti ka një numër hotelesh dhe vendpushimesh.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]