Sarëbryken

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Saarbrücken
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
180.515 (31. 12. 2005) banorë
1.080 Banorë në banorë/km²
Sipërfaqja 167,07 km²
Administrata
Shteti Gjermani
Qarku Saarland
Adresa e kuvendit Rathaus St. Johann 66111 Saarbrücken
Kodi postal 66001-66133
Prefiksi telefonik 0681, 06893, 06897, 06898, 06805
Faqe zyrtare [1]
Politika
Kryetar Charlotte Britz (SPD)
Partia udhëheqëse


Sarëbryken (gjermanisht : Saarbrücken ; frëngjisht : Sarrebruck) është kryeqyteti i njësisë federale Saarland. Qyteti universitar është qendër kryesore kulturore dhe ekonomike.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]