Jump to content

Sashimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një pjatë e sashimi
Tradicionale Sashimi

Sashimi (Japonisht: 刺身) është një delikatesë japoneze e përbërë nga peshk të freskët të papërpunuar ose mish të prerë në copa të holla dhe shpesh hahet me salcë soje.[1]

Sashimi është shpesh pjata e parë në një ushqim zyrtar japonez, por gjithashtu mund të jetë pjatë kryesore, e paraqitur me oriz dhe supë miso në tas të veçantë. Kuzhinierët japonezë e konsiderojnë sashimin pjatën më të mirë në ngrënien zyrtare japoneze dhe rekomandojnë që ajo të hahet para se shijet e tjera të forta të prekin qiellzën.[2]

  1. ^ "sashimi Meaning in the Cambridge English Dictionary". dictionary.cambridge.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2018. Marrë më 20 gusht 2018.
  2. ^ Tsuji, Shizuo; Fisher, M.F.K.; Reichi, Ruth (17 shkurt 2007). Japanese Cooking: A Simple Art (në anglisht) (bot. 25th Anniversary). Kodansha USA. fq. 158–60. ISBN 978-4-7700-3049-8.