Jump to content

Saw (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Saw është një film amerikan 2004-Australian horror drejtuar nga James Wan dhe Interptojn Tobin Bell Cary Elwes,Danny Glover, Monica Potter, Michael Emerson dhe Ken Leung. Komplot i filmit është konceptuar e nga James Wan, ndërsa Leigh Whannell shkruan skenarin. Kjo është kësti i parë i serisë film Saw.

Historia e filmit sillet rreth dy burra të cilët janë të lidhur me zinxhirë në një banjë të shkatërruara industrial dhe janë çdo udhëzimet e dhëna me anë të një regjistrues microcassette se si të shpëtojnë. Njëra është thënë se ai duhet të shpëtojnë në banjo, ndërsa tjetri është thënë për të vrarë atë para një kohe të caktuar, apo familja e tij do të vdesë. Ndërkohë, policia detectives hetuar dhe përpjekje për kapjen e organizatori prapa "lojë."

Filmi u shfaq së pari 19 janar 2004, në Festivalin e Filmit Sundance për komente pozitive. [2] [3] Kjo u shfaq pastaj në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Toronto më 18 shtator 2004, me njoftime teatrale më 29 tetor, 2004, në Shtetet e Bashkuara dhe 2 dhjetor 2004, në Australi. Filmi u vlerësua fillimisht NC-17 për dhunë të fortë, grafike, edhe pse pas pak ri-edited, ai u lirua me një vlerësim qmimin R

Përgjigjet kritike ishin të përziera. Kritikët vlerësoi visuals e saj elegant dhe e quajti atë një film i vërtetë "trishtues" dhe "tmerrshme" horror. Pa ishte një sukses financiar arkë.


Saw
Drejtori James Wan
Producentet Gregg Hoffman dhe Mark Burg
Zhandri i Filmit Horrorr
Skenari Leigh Whannell
Bazuar në Historin Rayan Bruce dhe James Wan
Interpetojn
        :Tobin Bell
        :Clary Elwes
        :Monica Potter
        :Michel Emerson
        :Ken Lueng
Muzika Charlie Clouser
Kinematograf David A. Armstrong`
Realizmi 29 Nentor 2004
Editor Kevin Greutert
Studio Erntenament Revolution
Shperndarsi Lions Gate Films
Kohzhajta 103 Minuta
Shtetet Australia dhe Shtetet e Bashkuara
Gjuha Anglishtja
Bugjeti 2.0 Milion Dollar Amerikan
Seria Saw Film Series
Filmi Pasardhes Saw II

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adam Stanheight (Leigh Whannell), një fotograf, dhe Dr Lawrence Gordon (Cary Elwes), një oncologist, të zgjojë në skajet e kundërta të një banjo disused, Adam në një vaskë e mbushur me ujë. Të dy burrat janë të lidhur me zinxhirë në kyçin e këmbës për të gypave. Shtrirë në mes tyre është një kufomë në një pishinë të vogël të gjakut duke mbajtur një revole dhe një regjistrues microcassette. Adami dhe Lawrence zbuloni kaseta në xhepat e tyre, meshkujt të mësojnë nga të dy kaseta që Adami duhet të shpëtojnë në banjo, ndërsa Lorenc duhet të vrarë Ademin para 06:00, ose ai do të humbasin gruan e tij dhe vajzën dhe të lihet të vdesë. Ata gjejnë një qese që përmban dy hacksaws, edhe pse as është në gjendje për të shkurtuar nëpër zinxhirë. Adam prishet pa e tij dhe hedh atë në një pasqyrë në zhgënjim, Lawrence kupton se saws janë menduar për t'u përdorur në këmbët e tyre.

Lawrence tregon se Adami kapës e tyre është vrasës Jigsaw, i cili vende viktimat e tij në situata ose kurthe, të referuara si "lojëra", në të cilën ata duhet të jenë vënë me fizike dhe / ose psikologjike torturës për të mbijetuar dhe shpëtuar me një vlerësim më të mirë për jetën . Paraftyrimet tregojnë se ndërsa Lawrence ishte duke folur me disa studentë të rregullt dhe një me emrin ZEPH Hindle (Michael Emerson) në lidhje me kancerin e trurit terminal i një njeri i quajtur John Kramer (Tobin Bell), ai u afrua nga Detectives David Tapp (Danny Glover) dhe Steven Sing (Ken Leung) për penlight e tij duke u gjetur në skenë e një "lojë" Jigsaw. Ai shihet në dëshminë e Amanda Young (Shawnee Smith), nën varësinë e heroinës, i cili është i mbijetuari i vetëm i njohur i lojrave Jigsaw's, ajo mezi u arratis nga që ka nofulla e saj grabitur të hapur gjatë lojës së saj nga një "Reverse Beartrap" dhe beson se përvoja e saj e bëri e saj një person më të mirë. Viktimat e tjera e lojrave Jigsaw's përfshirë Paul (Mike butters), i cili ishte bllokuar në një kafaz i mbushur me tela me gjemba, dhe Mark (Paul Gutrecht), i cili ishte bllokuar në një dhomë me një substancë të ndezshme në të gjithë trupin e tij së bashku me një qiri për të ndihmuar atë të lexuar muret mbuluar me numra që fshehu kombinim për një vend të sigurtë. Një nga detektivët e zbuluar se Jigsaw shpesh shiquarat viktimat e tij vdes - ai "i pëlqente të librit të vetë vendeve të para rresht për lojërat e tij të sëmurë".

Ndërkohë, gruaja e Lorenc dhe vajza, Alison (Monica Potter) dhe Diana (Makenzie Vega), janë duke u mbajtur rob në shtëpinë e tyre nga një njeri i cili është shikuar Adami dhe Lorenc me nje kamera prapa pasqyrë banjo, ndërsa tormenting Alison dhe Diana. Shtëpia e tyre është në të njëjtën kohë duke u shikuar nga Tapp, i cili ishte shkarkuar nga forca. Paraftyrimet tregojnë se ai u bë i fiksuar me rastin Jigsaw pas shihni dëshminë Amanda, dhe se ai dhe Sing paligjshme në një depo ata e dinin që do të varr Jigsaw's dhe ruajtur një njeri nga të qenit të vrarë nga stërvitjet për qëllim të qafës së tij. Jigsaw arriti të bëjë një të kandidojë për të pas ulje fyt Tapp-së, dhe Sing u vra nga një kurth objekt gjahu, ndërsa ndjek atë. Pasi u shkarkuar, Tapp filloi drerësh Lawrence.

Në banjo, Lawrence gjen një cigare, një çakmak, dhe një telefon celular që mund të pranojnë thirrje, por nuk i bëjnë ato. Ai dhe Adami përdorimin e parë dy artikuj në përpjekje për të fazën e vdekjes së Ademit, por një goditje elektrike nëpërmjet zinxhirit të kyçin e këmbës së Adamit fletë të këtij plani. Pas këtyre ngjarjeve, Adami dhe Lawrence kujtojnë rrëmbimet e tyre, ata ishin të dy pritë dhe rrëzuan pa ndjenja nga një i huaj i veshur me një maskë të tmerrshme derr. Lawrence merr një telefonatë nga Alison, i cili paralajmëron atë që Adami di më shumë se ai është thënë. Adami shpjegon se ai ishte paguar për të marrë fotografitë e Lawrence për ditët e fundit nga Tapp, dhe tregon Lawrence një grumbull i fotove të tij nga qese që përmban hacksaws. Lawrence shan Adam për pushtimin e tij private, ndërkohë që Adam tregon dëshmi Lawrence se ai ishte i mashtrimit në Alison. Adam atëherë vë re një fotografi e një njeriu në shtëpinë e Lorenc, Lawrence identifikon njeriun si ZEPH Hindle, dhe dy të nxjerr një përfundim që ZEPH është i rrëmbyesve të tyre. Adami pastaj thekson se ajo është 06:00, afati i fundit. ZEPH lëviz për të vrarë Alison, por ajo e çliron veten dhe arrin të mposht ZEPH, duke fituar vëmendjen Tapp-së në këtë proces. Ai arrin në kohë për të ruajtur dhe Alison Diana nga ZEPH, duke i lejuar ata të shpëtojnë, dhe therret ZEPH për kanalizime.

Lawrence, i cili është i vetëm në dijeni të shtëna armësh dhe ulëritës, është zapped nga zinxhiri kyçin e këmbës si dhe humbet të arrijnë të telefonit, në dëshpërim, ai saws off këmbën e tij dhe fidaneve Adami me revolver kufoma të. ZEPH, i cili qëlloi Tapp gjatë ndjekje, hyn në banjo për qëllim vrasjen e Lawrence, vetëm për të blindsided nga Adam (të cilit plaga supe nuk kishte qenë fatale) dhe rrahur për vdekje me një tank tualet të mbuluar. Si Lawrence crawls larg me premtimin se ai do të kthehet me ndihmë, Adam kërkime trupi ZEPH për një kyç dhe gjen një tjetër regjistrues microcassette. Ai mëson se ZEPH ishte një tjetër viktimë e lojës, pas rregullat për të marrë një antidot për helm të ngadalshëm në trupin e tij. Duke dëgjuar në kasetë, kufoma të ngrihet në këmbët e tij dhe e zbulon veten si John Kramer, real Jigsaw Killer. Ai tregon se Adami kyç të zinxhirit është në vaskë, e cila u futën kur Ademi filloi aksidentalisht plug jashtë. Pistoletë Adam grabs ZEPH-së dhe përpiqet për të xhiruar Jigsaw por është tronditur elektrike me kontroll të fshehur e tij të largët para se ai mund ta bëjë këtë. Jigsaw pastaj fiket dritat dhe vula derën për në banjë, duke e lënë njeriun të vdesë.