Sayf ad-Din Khushqadam

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sayf ad-Din Khushqadam
Monedhë ari e punuar gjatë kohës së Sayf ad-Din
Paraprirë ngaShihab ad-Din Ahmad
Pasuar ngaSayf ad-Din Bilbay
Të dhëna vetjake
U lind më1404
Kajro
Vdiq mëKajro 9 tetor 1467
Bashkëshortja/et
  • Khawand Shukurbay
  • Khawand Surbay

Sayf ad-Dīn Khushqadam (Hoshkadem, vdiq tetor 1467). Ai lindi në KajroEgjiptit dhe ishte sulltani mamluk me prejardhje shqiptare i Sulltanatit.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]