Jump to content

Shverini

Coordinates: 53°38′0″N 11°25′0″E / 53.63333°N 11.41667°E / 53.63333; 11.41667
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Schwerin)

53°38′0″N 11°25′0″E / 53.63333°N 11.41667°E / 53.63333; 11.41667

Shverini
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej96,542 (30, Qërshor 2.006)
{{{postal_code_type}}}
19053, 19055, 19057, 19059, 19061, 19063
Faqja zyrtarewww.schwerin.de

Shverini është një qytet në veri të Gjermanisë. Është kryeqyteti më i vogël i njësive federale të Gjermanisë, dhe pas Rostock qyteti i dytë më i madh në Landin Mecklenburg-Vorpommern. Qytete tjera që vijojnë janë, Lübeck rreth 54 km veriperëndim, Rostock 69 km verilindje dhe Hamburg rreth 94 km në perëndim.

Më vitin 1972 u rrit numri i banorëve të Schwerinit në 100.000, ku dhe përmes kësaj u bë dhe qyteti më i madh. Në ndërkohë sërish është ul numri i banorëve.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]