Serbia vetëm me Kosovën në BE

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bashkimi Evropian dhe Serbia

Serbia vetëm me Kosovën në BE është teori e Doktrinës së shenjt serbe[1]

Sipas kësaj teorie doktrina për të futur përçarje në BE dhe për të ju dhënë mbështetje mbështetësve të saj pro Vladimir Putinit, brenda BE-së duhet të ndërmarr disa aksione politike në rrjeten diplomatike dhe informative botërore nën moton "Serbia nuk hynë në BE pa Kosovën" në kthetrat e saj.

Kur të dihen të dhënat se aksioni fillon pas përçarjes së brendëshme në Serbi, lë të kuptohet se më këtë doktrina tentonë që kaosin[2] e brendëshem ta bartë në nivel botërorë[3]. Ky supozim vije nga fakti se BE nuk i ka bërë ndonjë ftesë anëtarsimi në BE[4].

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mirko Tepavac: Nje pushke e zbrazur[lidhje e vdekur] ... "Ku dhe si po vendoset për strategjinë e politikës së jashtme të shtetit serb? Si është arritur deri te dorëheqja nga orientimi strategjik për në Unionin Evropian dhe deri te shpresa se me riorientimin nga përkrahja ruse do të mbroheshin në mënyrën më të sigurt interesat tona? Kush i ka përllogaritur efektet momentale dhe ato afatgjata të një riorientimi të tillë? Qeveria, Kuvendi, partitë që "kanë në dorë" Ministrinë e Punëve të Jashtme, marrëveshja në koalicion ose forca të dukshme dhe të padukshme? Opinioni publik nuk e udhëheq politikën e jashtme, mirëpo ai ka të drejtë të jetë i informuar me shkaqet dhe pasojat e një kthese të tillë..."
  2. ^ BBC NEWS | Europe | Uncertain Serbia faces key poll
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2008. Marrë më 12 mars 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  4. ^ https://web.archive.org/web/20080306203359/http://www.voanews.com/english/2008-03-05-voa34.cfm
    http://www.kyivpost.com/bn/28563/