Seria e IBM 700/7000

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
IBM 701 console
Një mainframe IBM 704

Seria e IBM 700/7000 ishte seri e madhe në shkallë të sistemeve kompjuterike (mainframe) të bëra nga IBM në vitet 1950 dhe deri në fillim të 1960. Seria përfshinë një numër arkitekturash të procesorëve të papërshtatshme, të ndryshme.

Arkitektura[redakto | redakto tekstin burimor]

Seria e IBM 700, vacuum tubes, 1950[redakto | redakto tekstin burimor]

 • IBM 701 – Kompjuteri i parë elektronik IBM – u prezantua në 1952
 • IBM 702 – komercial – u prezantua në 1953
 • IBM 704 – shkencor – u prezantua në 1954
 • IBM 705 – komercial – u prezantua në 1954
 • IBM 709 – shkencor – u prezantua në 1958

Seria e IBM 7000, transistorët, 1960[redakto | redakto tekstin burimor]

 • IBM 7010 – high end version of IBM 1410 – prezantuar në 1962
 • IBM 7030 – Stretch superkompjuter – prezantuar në 1961
 • IBM 7040 – shkencor – prezantuar në 1963
 • IBM 7044 – shkencor – prezantuar në 1963
 • IBM 7070 – decimal – prezantuar në 1960
 • IBM 7072 – decimal – prezantuar në 1962
 • IBM 7074 – decimal – prezantuar në 1961 ; i përdorur nga Internal Revenue Service Sh.B.A në 1962[1]
 • IBM 7080 – komercial – prezantuar në 1961
 • IBM 7090 – shkencor – prezantuar në 1959
 • IBM 7094 – shkencor – prezantuar në 1962
 • IBM 7094 II – shkencor – prezantuar në 1964

IBM 7700 Data Acquisition System nuk ishte anëtar i Serisë së IBM 7000, pavarësisht nga numri i saj dhe data e tij e lëshimit 2 dhjetor, 1963.

Burimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: IBM 700 series – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: IBM 7000 series – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale