Sfidë shqiptare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sfidë shqiptare
AutoriGun Kessele, Jan Myrdal
Titulli origjinalAlbansk utmaning
PërkthyesiPaul Britten Austin
ShtetiSuedi
GjuhaSuedisht
ZhanriUdhëtim
BotuesiPAN/Nordstedt, Monthly Review Press
Botimi1970

Sfidë shqiptare (Suedisht: Albansk utmaning) është libër udhëtimi nga autorët suedezë Gun Kessele dhe Jan Myrdal, botuar në vitin 1970 dhe ishte përkthyer nga Paul Britten Austin në gjuhën angleze. Ishte ribotuar në vitin 1986, duke shtuar gjashtë kapituj.[1] Në suedisht u botua nga PAN/Nordstedt, ndërsa në anglisht nga Monthly Review Press. Ky libër ka të bëjë për udhëtimin e dy autorëve në Republikën Popullore të Shqipërisë. Përmban shumë çështje, si për ekonominë, kulturën dhe historinë e vendit, poashtu për udhëheqjen politike të Enver Hoxhës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Den albanska utmaningen 1968-1986". www.janmyrdalsallskapet.se (në suedisht). Jan Myrdalsällskapet. 3 shkurt 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 tetor 2014. Marrë më 24 tetor 2014.