Jump to content

Shën Elena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
shpërthimi i vullkanit 19. maj 1982.

Shën Elena(anglisht:Mount Saint Helens) është vullkan aktiv në veriperëndim të shtetit Washington, ShBA. Vullkani pushoi nga viti 1857, por filloi të tregoj shenja të aktivitetit në vitin 1980, atëherë kurë llava filloi të krijoj shtypje në brendësi të vullkanit dhe ta ngritë malin.

Shkencëtarët e kanë vërejtur ngritjen e malit për 150 cm në ditë dhe kanë paralajmëruar se kjo mund të shkaktojë erupsion, dhe askush nuk ka mundur të parasheh një eksplodim të fuqishëm sa një bombë prej 10 megaton. Gjithçka ka filluar më 18 maj të vitit 1980, në ora 20 e 32 minuta dhe vazhdon edhe sot.

 Commons: Shën Elena – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

vullkani shen elena ne shba ka shperthyer ne maje te vitit 1980. shperthimi eshte degjuar 350 km larg.hiri i nxete dhe gazrat kane rene ne shpatet e malit,kane vdekur 62 persona.