Shaip Kamberi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shaip Kamberi

Shaip Kamberi.jpg

Emri: Shaip
Mbiemri: Kamberi
Lindi më: 1910
Vendlindja: Gajre, Perandoria Osmane (sot Republika e Maqedonisë)
Vdiq më: 1945
Profesioni: Avokat, Politikan, Aktivist

Shaip Kamberi (1910-1945) ishte një avokat, politikan, dhe aktivist shqiptar.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shaip Kamberi lindi më 1910 në GajreTetovës, shollën fillore e kreu në Tetovë, poashtu edhe të mesmen në gjimnazin e Tetovës në Tetovë gjatë viteve 1931-1934.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Më 18. nëntor 2004, Dr. Vebi Xhemaili, Tetovë, Konferencë shkencore; Me rastin e 60 vjetorit të masakrave në Monopolin e Tetovës.