Jump to content

Shakalajmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shakalajmi është teknik e informimit për lajme që në opinion janë të njohura si "të nxehta" e për të cilat nëpërmjet humorit tentohet që lexuesi të ketë një pasqyrë më të përgjithëshme mbi "lajmin e nxehtë" dhe reaksionin ndaj tij nga pjesë të ndryshme të lexuesve.

Teknikën e tillë të informimit në gazetat shqiptare të internet si duket për herë të parë e ka vënë në përdorim gazeta Shekulli me një dëftim në rubrikën "SHEKULLI SATIRE" në ballin e amzës së saj[1].

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Një nga artikujt e rubrikës". Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2009. Marrë më 18 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)