Shamil Aljautdinov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shamil Alyautdinov

Shamil Rifatovich Alyautdinov (Tatar: Шамил Рифат улы Аляутдино) (lindi më 20 janar 1974) është imam i Xhamisë Përkujtimore e Moskës, teologë, predikues dhe autor i shumë artikujve dhe librave islame. Diplomuar në Akademinë Ndërkombëtare Islame dhe Fakultetin e Ligjit Islam të Universitetit el-Ez'her, Egjipt, ku studioi nga viti 1992 deri më 1998.[1] Në vitin 1999, ai themeloi uefaqen fetare umma.ru.

Në vitin 2019, Shamil Alyautdinov, sipas “Business Online”, u bë një nga 100 myslimanë me ndikim të madh të Rusisë, duke u rradhitur në vendin e 10-të.[2].

Ai është i martuar dhe ka gjashtë fëmijë. Ai jeton në Moskë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Аляутдинов Шамиль Рифатович". dumrf.ru. 19 korrik 2011. Marrë më 2015-03-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "На пути Аллаха: топ-100 влиятельных мусульман России". business-gazeta.ru. 11 gusht 2019. Arkivuar nga origjinali Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!) më 28 tetor 2008. Marrë më 2019-08-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]