Shelgu i bardhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shelgu i bardhë
Shelgu i bardhë
Shelgu i bardhë
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Malpighiales
Familja: Salicaceae
Grupi: Salix
Salix alba

Shelgu i bardhë ( lat. Salix alba L.) është pemë e familjes Salicaceae dhe rritet në lartësi deri në 25m mbi tokë. Gjendet zakonisht në Evropë dhe Azi, dhe më së shumti në vende me lagështi. Acidi Salicilik ka prejardhje nga korja e shelgut . Gjithashtu perdorimi i kores se shelgut per kurimin e dhimbjen e kokes daton qe nga kohet e lashta.[nevojitet citimi]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shelgu i bardhë në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Salicaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale