Jump to content

Salix

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Salix
-
-
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Malpighiales
Familja: Salicaceae
Grupi: Salix
Antarët

Lista e anëtarëve

Salix Shelgu është një dru ose shkurre me degë të holla e të lakueshme dhe me gjethe gjatoshe, të ngushta a vezake, që rritet zakonisht në vende me lagështi.


Lista e anëtarëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konsiderohet se sot ekzistojnë diku rreth 350 lloje të shelgut ndër të cilat më të njohurat janë këto:

Salix në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Për Salix alba

Për Salix purpurea

 Commons: Salicaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale