Sheshi "Shqiponja"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sheshi "Shqiponja" ndodhet në kryqëzimin e rrugëve "29 nëntori", "Dritan Hoxha", "Teodor Keko" dhe "Vangjel Noti", në Tiranë. Sheshi u përurua me rastin e 100-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë. Në qendër të tij gjendej një memorial shqiponje e zezë, 6 metra e lartë, me një bazament 4 metra të lartë, të rrethuar nga drita të kuqe. Vepra u krye me çelik të rëndë nga artisti Albi Çifligu me kontributin financiar të familjes tetovare "Destani".

Koordinatat: 41°20′21″V 19°47′10″L / 41.33917°V 19.78611°L / 41.33917; 19.78611