Shkëlqim i përkohshëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Shkëlqimi i përkohëshëm)

Filmi "Shkëlqim i përkohshëm" prodhim i vitit 1988. Përmet, Tepelenë, Tiranë

Regjia: Albert Xholi, Skenari: Vangjush Saro, Producent: Shqipëria e Re , Muzika: Ferdinand Murati.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rikthimi dhe vendosja përfundimtare në fshatin e lindjes është e padëshirueshme për të riun Dane, i cili ka kaluar disa vite në qytet. Danja ëndërron vazhdimisht për qytetin dhe fillon përpjekjet për tu larguar nga fshati. Xhiruar në Përmet, Tepelenë, Tiranë

AKTORET[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhevahir Zeneli...Dane

Rita Gjeka... Moza

Birce Hasko...Babai

Hatiqet Bendo...Mamaja

Agim Shuke...Trajneri

Stavri Shkurti...Babai i Mozës

Piro Qirjo...Nurja

Fadil Kujovska...Caci

Karafil Shena...Berberi