Shkretëtira e Libisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shkretëtira e Libisë

Shkretëtira e Libisë është shkretirë e Afrikës e cila shtrihet në pesën veriore dhe lindore të shkretëtirës së Saharës dhe pëfshinë Egjiptin juperëndimor, Libinë lindore dhe Sudanin veriperëndimor. Pëfshinë një tritor prej 1.100.000 km2, gati sa nënkontinenti i Indisë. Shtrihet në formë të katrorit dhe shtrihet 1.100 km nga lindja në perëndim dhe 1000 km nga veriu në drejtim te jugut.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]