Shkretëtira e Madhe e Viktorisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shretëtira e Madhe e Viktorisë shtrihet në pjesën jugore të Australisë, në shtetin e Australisë Perëndimore dhe Australisë Jugore. Përfshinë një sipërfaqe prej 424.000km². Shretëtira e Madhe e Viktorisë i takon tipit të shkretëtirave ranore.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Deserts of Australia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale