Shkurte Pal Vata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shkurte Pali ose Shkurte Pal Vata (Pecaj, 1952 - 2 nëntor 1967) ka qenë një aksioniste që vdiq në moshën 14 vjeçare gjatë punimeve për hekurudhën Rrogozhinë-Fier. Pak ditë pasi i ati i shkroi Enver Hoxhës, Shkurtja u bë heroinë e Revolucionit Kulturor dhe u pranua në parti pas vdekjes dhe mjet i propagandës së regjimit komunist.[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dervishi, Kastriot (11 shkurt 2019). "1967, Shkurte Pal Vata dhe Enver Hoxha". syri.net. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Hoxha, Çelo (26 janar 2013). "Abuzimi me një minorene: Shkurte Pal Vata". Standard. 2509: 14–15. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)