Jump to content

Shpella e Mamuthit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dhoma Rotunda në Shpellën Mamuth.

Parku kombëtar Shpella e Mamuthit është një park kombëtar në Kentakun jug-qendror, që përfshin pjesë të Shpellës Mammoth, sistemi më i gjatë i shpellave i njohur në botë. 21,380 hektarë të parkut ndodhen kryesisht në Edmonson County, me zona të vogla që shtrihen në lindje në qarqet Hart dhe Barren. Lumi i Gjelbër kalon nëpër park, me një degë të quajtur lumi Nolin që ushqehet në Gjelbër brenda parkut.

Sistemi i shpellave është njohur zyrtarisht si Sistemi i Shpellës Mamuth–Flint Ridge që nga viti 1972, kur u zbulua një lidhje midis Shpellës Mamuth dhe sistemit edhe më të gjatë nën Flint Ridge në veri.[1] Që nga viti 2022, më shumë se 686km kalime ishin anketuar,[2][3] mbi 1.5 herë më të gjata se sistemi i dytë më i gjatë i shpellave, shpella nënujore Sac Actun e Meksikës.

Parku u krijua si një park kombëtar më 1 korrik 1941, pas procedurave të diskutueshme shpeshherë në domenin eminent, pasojat e të cilave ende prekin rajonin. Ai u emërua Zonë e Trashëgimisë Botërore më 27 tetor 1981; një rezervë ndërkombëtare e biosferës më 26 shtator 1990; dhe një Park Ndërkombëtar i Qiellit të Errët më 28 tetor 2021.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Exploring the World's Longest Known Cave (U.S. National Park Service)". www.nps.gov (në anglisht). Marrë më 2023-02-17.
  2. ^ "A Grand, Gloomy and Peculiar Place". nps.gov. National Park Service. 22 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2010. Marrë më 29 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Mammoth Cave just got a little more "Mammoth"". National Park Service. National Park Service (NPS). 8 shtator 2022. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2023. Marrë më 12 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)