Shpellat e Shkocjanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rrugë turistike nëpër shpellat e Shkocjanit. Fotografimi në Prill 2013.

Shpellat e Shkocjanit (sllovenisht: Škocjanske jame, italisht: Grotte di San Canziano) është një sistem shpellash që ndodhet në Slloveni. E njohur për rëndësinë e saj të jashtëzakonshme, Shpella e Shkocjanit u përfshi në listën e vendeve të trashëgimisë botërore natyrore dhe kulturore të UNESCO-s në vitin 1986. Komuniteti shkencor ndërkombëtar i ka pranuar shpellat si një nga thesaret natyrore të planetit Tokë. E njohur si një nga shpellat më të rëndësishme në botë, Shpella e Shkocjanit është një fenomen i rëndësishëm nëntokësor në Rrafshnaltën Karstike dhe në Slloveni. Pas fitimit të pavarësisë nga Jugosllavia në vitin 1991, Sllovenia mori një angazhim për të mbrojtur në mënyrë aktive zonën e Shpellave të Shkocjanit. Për të përmbushur këtë zotim, u krijua Parku Rajonal i Shpellave Škocjan, së bashku me autoritetin e tij menaxhues, Agjencinë e Shërbimit Publik të Shpellave të Škocjan.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Škocjan Caves". Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)