Shpellat e Velçes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shpellat e Velçes i perkasin kultures se Neolitit te vone te mijevjeçarit III p.e.s. Sipas shenimeve te Prof.Marcianit, kjo shpelle duhet te kete qene banese 1000 vjet para Krishtit.Vlene te theksohet se eshte nga te paktat shpella ne Shqiperi te llojit dhe vjetersise se saj. Nga banoret e fshatit, me sakte nga gojedhenat e trasheguara nga te paret e tyre, tregojne se ky fshat ka mbi 300 shpella qe i datojne periudhes p.e.s. Pritshmerite ishin qe fshati i Velces te bente pjese ne projektin e Qeverise Rilindja te "100 Fshatrave Turistik" por nuk ndodhi ashtu sic pritej. Sipas gjasave ketij fshati do ti duhet te prese deri sa ndonje organizate Nderkombetare per trashegimnite kulturore ti bjere ne sy historia e ketyre shpellave dhe ta marre vete persiper kthimin ketij fshati ne nje atraksion turistik teper te vyer per vendin tone dhe per brezat e ardhshme.[1]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Llojdia, Gezim (9 shkurt 2016). "Shpellat e Velcës, si një vendbanim i hershëm, i përkasin kulturës së neolitit të vonë". Bota Sot. Marrë më 16 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)