Shpimi super i thellë në Kola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shpimi në Kola, përkujtuar në një pullë të BRSS të vitit 1987.

Shpimi super i thellë në Kola (rusisht: Kol'skaya sverkhglubokaya skvazhina) SG-3, është rezultat i një projekti shpimi shkencor të Bashkimit Sovjetik në rrethin Pechengsky, afër kufirit rus me Norvegjinë, në gadishullin Kola. Projekti u përpoq të shponte sa më thellë që të ishte e mundur në koren e Tokës.

Shpimi filloi më 24 maj 1970 duke përdorur Uralmash-4E, dhe më vonë pajisjen e shpimit të serisë Uralmash-15000, dhe u bë vrima më e thellë e krijuar nga njeriu në histori në 1979. Vrimat me diametër 23 centimetra u shpuan duke u degëzuar nga një vrimë qendrore. Më e thella arriti në 12,262 metra në 1989, vrima më e thellë e krijuar nga njeriu në Tokë, dhe mbetet e tillë që nga viti 2023.

Për sa i përket thellësisë së vërtetë vertikale, ajo mbetet pusi më i thellë në botë. Për dy dekada, ajo ishte gjithashtu pusi më i gjatë në botë për sa i përket thellësisë së matur përgjatë shpimit të pusit (domethënë gjatësia e pusit) derisa u tejkalua në vitin 2008 nga pusi i naftës Al Shaheen i gjatë 12,289 metra në Katar.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]