Shqiptari (2010)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shqiptari ose Der Albaner është një film shqiptaro-gjerman i vitit 2010 i realizuar nga Neue Schönhauser Filmproduktion me regji të Johannes Naber si dhe drejtor fotografie Sten Mende. [1]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky film është një dramë migracioni e thellë dhe epike. Paraqitet Gjermania nga pikëpamja e një emigranti ilegal si dhe e drejton vështrimin në një vend të harruar në mes të Europës, duke ndihmuar për të kuptuar më mirë njerëzit atje dhe fatet e tyre.[2] Një djalë i ri shumë simpatik shqiptar kërkon të martohet me Etlevan, bija e një komshiu, por babai i saj ka premtuar se do e martojë me një tjetër burrë, i cili i ka premtuar se do ti japi si shpërblim 10,000 Euro. Por kur marrin vesh që Etleva pret një fëmijë të Arbenit, familja e tij revoltohet dhe vëllezërit e saj duan te hakmerren. Ai vendos të iki menjëherë në Berlin. Péor aty ndeshet me shumë telashe sepse nuk kishte as leje qëndrimi, probleme në gjuhën gjermane etj... Por në fund ai mëson se si t'ja dali mbanë dhe të mbijetojë!

Regjizor: Johannes Naber Skenarist: Alexander Steimle, Johannes Naber,

Interpretojnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Publikim nga Qëndra Kombëtare e Filmit (2006-2010), fq.40
  2. ^ Publikimi nga Qëndra Kombëtare e Filmit (2006-2010), fq.40

Ndërlidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]