Shqiptaria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shqiptaria (ose shqiptarizmi) është një nocion përmbledhës i cili nënkupton tërësinë e shqiptarëve dhe popullin shqiptar. Gjithashtu termi "shqiptari" nënkupton ndjenjën kombëtare shqiptare, ndërgjegjjen kombëtare të popullit shqiptar, si dhe dashurinë e shqiptarëve për atdheun e tyre.[1]

Shpes herë ky term lidhet me nacionalizmin shqiptar dhe me idetë që do të çonin në formimin e Shqipërisë etnike.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ FJALOR I GJUHËS SË SOTME SHQIPE – fjalori.shkenca.org