Feja e shqiptarit -Shqiptaria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Feja e shqiptarit osht shiptaria e ka thenë Vaso pashë Shkodrani ne ate kohe si metafore. Te gjithe e dime se Shqiptaria nuk eshte fe. Vaso Pasha me kete poezi ben thirrje per bashkim, atëhere kur Perandoria Osmane nuk e njihte etnintë dhe bente sistemi i miletit se shqiptaret mysliman janë turq, ato ortodoks janë serb e greke e ato katolik jane romak.

METAFORIKISHT: Shqiptaria eshte “FEJA” qe na bashkon duke kuptuar se besimi eshte individual dhe Shqiperia është besimtar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pashko Vasa lindi ne Shkodër (17 shtator 1825-Bejrut,29 qershor 1892) I biri I Mhill (Hilë) Gjokë Vasës she Drande Gjergjes.

Nga lugina e Fanit doli dhe Pashko Vasa, bashkë me shpalljen publike te këtij qëndrimi “Feja e shqiptarit asht shqiptaria”. Naim Frashëri formulonte:"Lëreni më nj'anë fenë të shikojmë mëmëdhenë" Ne juglindje te Shqipërise ne kenge rreth viteve 1912 kendohej vargu"Sos per mua aper ti por per gjithe Shqipëri" Me tej Mitrush Kuteli shkruan :

Jam Shqiptar e Kosovar
zot e krenar
mbi ket dhe qe kam si fe
kam Vatan e kam Atdhe

Po ne ato vite në 100-vjetorin e lindjes së Naimit, Lazgush Poradeci, në shkrimin e tij “Shoqëria e Bukureshtit dhe Naim Frashëri”, deklaronte: “Ishte çështje fetare, punë feje, feja e Shqiptarit – ishte feja e shqiptarisë dhe për fenë flasin profetët, jo njerëzit. Për fenë e shqiptarëve do të fliste profeti i kombit shqiptar: Naim Frashëri.

Mbas viteve '90 Rexhep Qosja shprehet "Shqiptaria është bibla dhe Kurani i cdo shqiptari "

Mbështetësit sipas racistat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sot për sot kjo lëvizje mbartet nga tre grupe nga krahu patriot që sheh në çdo lëvizje fetare dhe filozofike një ngushtim te qarkut patriotik. Grupet fetare si organizatat islame dhe ato te krishtere ne jug jane kercenimi kryesor pasi po indoktrinojne adoloshenete te perbuzin cdo ide nacionaliste te cilat ato e shikojne si rrezik te perhapjes se ideologjive te tyre prapanike injorante. Ne 2010 disa krere te shoqates islamike e akuzuan kryetarin e organizates islamike shqiptare per "tradheti" pasi ai donte te hapte nje medrese nderkombetare per ta shnderruar Tiranen ne nje qender te "indoktrinimit islamik".

Por edhe nga ata me bindjen qe edhe "zoti vet e tha me goje se Shqipëri do të rroje". Nje grup te katert ne fillim te shekullit XXI është grupi i besuesve ne nje mitologji popullore shqiptare.

Sot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Levizja e fundit kundër regjistrimit te popullsise ne Shqipëri me pyetje me veteqendrim per kombesine dhe fene ishte nje levizje me kete moto te brendeshme. Si ne Kosove levizja dhe forca politike "Vetvendosja ashtu edhe ne Shqipëri "Kuq e zi" theksojne kombin mbi fete.

Organizime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbas Clirimit te Kosoves pati perpjekje te organizimit ushtarak si ne Maqedoni edhe ne Lugine te presheves e madje edhe ne Cameri.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]