Jump to content

Shteti jam unë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Louis XIV nga Juste d'Egmont, 1654

L'État, c'est moi ("Unë jam shteti", fpf. "shteti, ky jam unë") është një thënie apokrife që i atribuohet Louis XIV, Mbretit të Francës dhe Navarrës . Thuhet se u tha më 13 prill 1655 para Parlamentit të Parisit . [1] Ai është interpretuar se nënkupton përparësinë e autoritetit mbretëror në një kontekst kryeneçësie me Parlamentin, i cili kundërshton dekretet mbretërore të marra në lit de justice më 20 mars 1655. [2] Fraza simbolizon monarkinë absolute dhe absolutizmin .

Megjithatë, historianët kundërshtojnë idenë se kjo fjali, e cila nuk figuron në regjistrat e parlamentit, është thënë me të vërtetë nga Luigji XIV, [1] [3] veçanërisht që në shtratin e vdekjes, Luigji XIV shqiptoi një fjali, të vërtetuar, në dukje kontradiktore: Unë vdes, por shteti do të mbetet gjithmonë”. [4]

  1. ^ a b Bély 2005
  2. ^ Bély 2005
  3. ^ Bertière, S. (2007). Mazarin: le maître du jeu. Le livre de poche (në frëngjisht). Fallois. fq. 458. ISBN 978-2-87706-635-8.
  4. ^ "Mort de Louis XIV : "Je m'en vais, mais l'État demeurera toujours"". FIGARO. 2015-09-01. Marrë më 2019-06-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)