Sinapi i bardhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sinapi i bardhë
noform
noform
Sinapi i bardhë
Klasifikimi Shkencor
Mbretëria Bimë
Nënmbretëria Tracheobionta
Mbindarja Spermatophyta
Ndarja Magnoliophyta
Klasa Magnoliopsida
Rendi Capparales
Familja Brassicaceae
Gjinia Sinapis
Lloji S. albaSinapi i bardhë (lat. Sinapis alba, angl. White mustard) është bimë e gjinisë Sinapis. Në latinisht njihet edhe me sinonimet Brassica alba (klasifikimi L. dhe Rabenh.) dhe Brassica hirta (klasifikimi Moench) nga klasifikime më të vjetra.[1]

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sinapi i bardhë rritet për farat e tij nga të cilat prodhohet salca e mustardës (ang. mustard, ital. senape, gjerm. senf).

Bima përdoret gjithashtu edhe në qarkullimin e të mbjellave sidomos në kombinim me panxharin.

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sinapis alba (SINAL)[Overview]| EPPO Global Database". gd.eppo.int (në anglisht). Marrë më 2021-03-28.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)