Sindroma e dridhjes fantazëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sindroma e dridhjes fantazëm ose cingrrima iluzore është ndjesia dhe besimi falso që telefoni mobil i dikujt po vibron ose cingrron, kur në fakt telefoni nuk po bën ashtu.

Cingrrima iluzore mund të përjetohet përderisa bëhet dush, duke shikuar televizion, ose gjatë përdorimit të një pajisje të zhurmshme. Njerëzit janë veçanërisht të ndishëm ndaj toneve auditore në mes 1.000 dhe 6.000 herc, dhe zilet e thjeshta të telefonave mobil shpesh biejnë në këtë mes.[1] Ky diapazon i frekuencave në përgjithësi është më i vështirë të lokalizoet në hapsirë, duke lejuar kështu konfuzionin kur dëgjohet nga distanca. Nga ana tjetër vibrimet falso janë kuptuar më pak, dhe mund të kenë burime psikologjike apo neurologjike. Disa e krahasojnë këtë efekt me kondicionimin, sikur eksperimentin e Pavlovit me qej. Hulumtuja Michelle Drouin ka konkluduar që gati 9 në 10 student në kolexhin e saj kanë përjetuar vibrime fantome.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Goodman, Brenda (4 maj 2006). "I Hear Ringing and There's No One There. I Wonder Why". The New York Times. f. 1. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Larry Rosen, Ph.D (7 maj 2013). "Phantom Pocket Vibration Syndrome". Psychology Today. Marrë më shtator 10, 2014. ...According to Dr. Michelle Drouin... 89% of the undergraduates in her study had experienced these phantom vibrations... Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)