Sint-Truiden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sint-Truiden
Saint-Trond
Qytet
noform
Vendndodhja
Sint-Truiden is located in Belgjika
Sint-Truiden
Sint-Truiden

Koordinatat: 50°48′0″V 5°11′0″L / 50.80000°V 5.18333°L / 50.80000; 5.18333

Administrimi
Shteti Flamuri Belgjika
Rajoni rajonin flamand
Provinca Limburg
Kryetari i Bashkisë Veerle Heeren
Partia CD&V
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 106.90 km2
Popullsia 39,309 banorë
Dendësia 367.7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 3800, 3803, 3806
Prefiksi 011
Koordinatat 50° 48′ 0″ Veri

5° 11′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.sint-truiden.be

Sint-Truiden (frëngjisht Saint-Trond) është një qytet me 39.309 banorë, që ndodhet në krahinën Flamane, provinca Limburg në Belgjikë. Kjo është një komunë që flet gjuhën holandeze. Sipërfaqja e përgjithshme është 106,90 km².

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]