Skënder Durmishi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Skënder Durmishi është Ambasador i Republikës së Kosovës në Podgoricë (Mal të Zi).

Curriculum Vitae (CV)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1980 Fakuleti Juridik, Universiteti i Prishtinës 2009 Master(Mr.Sc) nga Marrëdhëniet Ndërkombëtare, Fakulteti Jurididk, Universiteti i Prishtinës 2015 PhD i Shkencave Juridike – (Marrëdhënie Ndërkombëtare ), Universiteti i Shkupit.

Përvoja profesionale në diplomaci[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2008- 2010 Sekretar i Parë / Ministër Këshilltar (Zëvendës Ambasador) Ambasada e Kosovës, Bruksel 2010 - 2012 Charge d’Affaires( Shef i Misionit)- Ambasada e Kosovës në Maqedoni 2012 - 2013 Charge d’Affaires( Shef i Misionit)- Ambasada e Kosovës në Kanbera, Australi 2014 - 2015 Drejtor i Përgjithshëm i Akademisë Diplomatike/MPJ 2016 Ambassador i Republikës së Kosovës në Podgoricë/Mali I Zi

Përvoja e paraprake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1978 - 1980 Gazetar, Gazeta e studentëve ”Bota e re”, Prishtinë 1980 - 2003 Gazetar/redaktor/ moderator në TVP (TV Prishtina) RTK,( Radio Televisioni i Kosovës), TV UNMIK 2003 - 2006 Redaktor i Redaksisë së Lajmeve Ndërkombëtare në RTK 2006 - 2008 Këshilltar për Medie dhe Zëdhënës i Kryetarit të Kuvendit të Kosovës 2008 Këshilltar i Lartë në Qeverinë e Kosovës

Gjuhët e huaja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Anglisht, Serbisht, ndërsa Maqedonisht e Frangjisht/ për komunikim/.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I martuar me Flora Durmishin, tre fëmijë - Dafina, Etleva,Besiani

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]

  1. ^ "Ambasada e Republikës së Kosovës në Podgoricë". |first1= i mungon |last1= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)