Sliasvigu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 54°31′05″V 9°34′13″L / 54.51806°V 9.57028°L / 54.51806; 9.57028

Schleswing
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Schleswig-Holstein
Qarku Schleswig-Flensburg
Kryetari i Bashkisë Thorsten Dahl (apartiak)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 24,3 km2
Popullsia 24.077 (30. 09. 2006) banorë
Dendësia 991 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 24837
Prefiksi 04621

Sliasvig (latinisht: Sliaswig, gjerm e ultë: Sleswig, danisht: Slesvig) është qytet i rrethit Schleswig-Flensburg në veri të Schleswig-HolsteinSchlei. Emri i qytetit rrjedh prej gjuhës daneze.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]