Slobodan Pralak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Slobodan Praljak

Sllobodan Pralak (kroatisht: Slobodan Praljak, 2 janar 1945 - 29 nëntor 2017) ishte një gjeneral kroat i Bosnjës që shërbeu në Ushtrinë Kroate dhe Këshillin Kroat të Mbrojtjes, një ushtri e Republikës Kroate të Herceg-Bosnjës, midis vitev 1992 dhe 1995. Praljak u shpall fajtor për kryerjen e shkeljeve të ligjeve të luftës, krime kundër për njerëzimit dhe shkelje të Konventave të Gjenevës gjatë Luftës Kroate-Boshnjake nga Tribunali Ndërkombëtar i Krimeve për ish Jugosllavinë (ICTY) në vitin 2017. [1]

Praljak iu bashkua vullnetarisht Forcave të Armatosura Kroate të sapoformuara pas shpërthimit të Luftës Kroate për Pavarësi në vitin 1991. Para dhe pas luftës ai ishte inxhinier, drejtor televizioni dhe teatri, si dhe biznesmen. [2] [3] Praljak u padit nga Gjykata Ndërkombëtare dhe u dorëzua vullnetarisht në vitin 2004. [4] Në vitin 2013, ai u dënua për krime lufte kundër popullatës boshnjake gjatë Luftës Kroate-Boshnjake së bashku me pesë zyrtarë të tjerë kroatë të Bosnjës, [5] [6] dhe u dënua me 20 vjet burg (minus kohën që ai kishte kaluar tashmë në paraburgim) [7] Kur dëgjoi vendimin e Gjykatës ndaj fajit të mbështetur në nëntor të vitit 2017, Praljak deklaroi se ai e hedh poshtë vendimin e gjykatës dhe bëri vetëvrasje duke pirë helmin në sallën e gjyqit. [8] [9]

Incidenti në sallēn e gjykatës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në rrethana të panjohura, duke pasur parasysh kontrollin rigoroz të sigurisë në ndërtesën e Tribunalit të Hagës, në ditën e vendimit Slobodan Praljak kishte siguruar helmin për vete në një shishe në sallën e gjyqit. Ai duke dëgjuar vendimin e dënimit tha:

Gjyqtarë, Slobodan Praljak nuk është kriminel lufte, dhe unë e refuzoj vendimin tuaj me përbuzje.

Pas deklaratës ai piu helmin nga shishja ndërsa gjyqtari ndërpreu pushimin e dënimit. Më pas i dënuari Praljak është nxjerrur nga salla e gjyqit dhe është transportuar me autoambulancë në spital, ku ka ndërruar jetë shumë shpejt.

Pas ngjarjes dramatike, gjykimi vazhdoi në sallën e gjyqit nr. 1, për të vërtetuar faktet e ngjarjes në ditën e dhënies së dënimit në sallën nr. 3 ku ndodhi incidenti.

Në vazhdim të dënimit u vërtetuan dënimet e Milivoje Petkoviqit, Valentin Çoriqit dhe Berislav Pushiqit, të gjithë së bashku të dënuar me 111 vjet burgim.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Trial Judgement Summary for Prlić et al" (PDF) (në anglisht). ICTY. 29 nëntor 2017. Marrë më 2 dhjetor 2017.
  2. ^ Ivica Radoš (29 nëntor 2017). "Tko je bio Slobodan Praljak? Slao je oružje Bošnjacima u opkoljeno Sarajevo" [Who was Slobodan Praljak? He sent weapons to Bosnians in the besieged Sarajevo] (në serbo-kroatisht). Večernji list. Marrë më 29 nëntor 2017.
  3. ^ Andrey Shary (30 nëntor 2017). "The Poisoned General" (në anglisht). Radio Free Europe/Radio Liberty. Marrë më 1 dhjetor 2017.
  4. ^ "Slobodan Praljak" (në anglisht). Trial International. 6 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 30 nëntor 2017.
  5. ^ "Prlic et al. Initial Indictment" (në anglisht). ICTY. 2 mars 2004.
  6. ^ "'I am not a war criminal,' convicted Bosnian Croat cries as he takes a fatal dose of poison". Los Angeles Times (në anglisht). 29 nëntor 2017. Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2019. Marrë më 29 nëntor 2017. Ironically, Praljak, who surrendered to the tribunal in April 2004 and had already been jailed for 13 years, could have soon walked free because those who are convicted are generally released after serving two-thirds of their sentences.
  7. ^ Mike Corder (29 maj 2013). "UN war crimes tribunal convicts 6 Bosnian Croats of persecution of Muslims during Bosnian war" (në anglisht). News1130.
  8. ^ "Statement on passing of Slobodan Praljak" (në anglisht). ICTY. 29 nëntor 2017. Marrë më 30 nëntor 2017.
  9. ^ "Preliminary results autopsy Slobodan Praljak" (në anglisht). Openbaar Ministerie. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2017. Marrë më 1 dhjetor 2017.