Jump to content

Programi antivirus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Softueri antivirus)

Softueri antivirus (shkurtuar: softueri AV), i njohur gjithashtu si kundër-maluer, është një program kompjuterik që përdoret për të zbuluar, parandaluar dhe hequr maluerët.[1]

Softueri antivirus fillimisht u zhvillua për të zbuluar dhe hequr viruset kompjuterike, prandaj emri. Megjithatë, me përhapjen e maluerëve të tjerë, softueri antivirus filloi të mbrohej nga kërcënimet e tjera kompjuterike. Disa produkte përfshijnë gjithashtu mbrojtje nga URL-të me qëllim të keq, mesazhet e padëshiruara dhe phishing.[2]

  1. ^ "What is Antivirus Software". www.webroot.com (në anglisht). Marrë më 2023-08-20.
  2. ^ "What is antivirus software?". Microsoft. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)