Jump to content

Sokoto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sokoto
Qytet
Tregu në Sokoto
Tregu në Sokoto
Popullsia
 • Gjithsej427.760[1]

Sokoto është qytet në veriperëndim të Nigerisë, ndodhet afër lumit Sokoto dhe lumit Rima. Sipas regjistrimit më 2006, qyteti ka pasur 427,760 banorë.

Duke qenë selia e Kalifatit të Sokotos, qyteti është kryesisht musliman dhe një vend i rëndësishëm i mësimit islamik në Nigeri. Sulltani që kryeson kalifatin është në mënyrë efektive udhëheqësi shpirtëror i muslimanëve nigerianë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalifati Sokoto në shekullin e 19-të

Sokoto ishte përdorur qysh në tetor të vitit 1804 nga Shehu Usmanu Dan Fodiyo si vendi për takimin me Galadima, Veziri i Yunfa. Më pas, ai u përdor nga Muhammed Bello si një post stacionar për një sulm ndaj Dufuas në pranverën e vitit 1806. Bovil sugjeroi që zona / rrethi mund të ishte njohur si Sokoto qysh në shekullin e shtatëmbëdhjetë. Në perspektivë historike, Sokoto u themelua si një ribat (kamp ushtarak ose kufij) në vitin 1809, kur Shehu Usmanu ishte në Sifawa. Më vonë ajo u bë kryeqyteti i Kalifatit pas vdekjes së Shehut.

Në vitet 1820, Sokoto ishte në kulmin e prosperitetit që përkon me kulmin e fuqive të tij "sundimtarëve" në qendër të kalifatit, duke marrë haraç vjetore nga të gjitha çifligjet para një periudhe të gjatë rënieje. Eksploruesi Hugh Clapperton (1827) ishte shumë i impresionuar nga kjo prosperitet dhe efektet e saj në qytet.

Deri në kohën kur eksploruesi Heinrich Barth arriti në vitin 1853, Sokoto ishte i banuar në mënyrë të hollë dhe u rrënua shumë. Barth më 1857 vlerësoi popullsinë në vetëm 20,000-22,000, por tregu ishte furnizuar ende dhe mori pjesë, dhe një periferi lulëzuar jashtë murit ishte më animuar se vetë Sokoto.

Në fillim të shekullit të 19-të, qyteti (Sokoto) u nda në lagje. Departamentet e tilla përfshijnë lagjen Magajin Gari, lagjen Waziri, lagjen Sarkin Musulmi, lagjen Sarkin Adar, lagjen Magajin Rafi dhe lagjen Sarkin Zamfara. Në këtë kohë repartet ishin të vogla dhe të rrethuara me një mur, ku përfshiheshin xhamitë e Sulltan Bello dhe Shehu, Pallati Sulltan dhe ndërtesa të tjera, si dhe përbërja e Shehut.

Në vitin 1818, muri u zgjerua deri në atë masë sa kishte porta që hynë brenda dhe jashtë murit Birni. Porta të tilla janë Kofar-Kade, Kofar-Kware, Kofar-Rini, Kofar-Dundaye, Kofar-Taramniya, Kofar-Aliyu Jedo dhe Kofar-Marke.

Zona e Sokotos ishte shtëpia e shumë perandorive dhe mbretërive të Sudanit perëndimor para-kolonial. Këto përfshijnë mbretëritë Gobir dhe Kebbi, si dhe kalifatin e njohur botërisht kryeqyteti shpirtëror dhe politik i të cilit është selia e shtetit.

Pas pushtimit të kalifatit nga ana e britanikëve në vitin 1903, përbërësit e tij të ndryshëm u bënë autonome dhe u bashkuan me qeverinë e Nigerisë së Veriut. Rajoni i veriut përbëhej kryesisht nga pjesët e Kalifatit Sokoto dhe Perandorisë Kanem-Bornu. Kjo vazhdoi deri në janar të vitit 1967 kur u krijuan shtete për të zëvendësuar qeveritë rajonale nga gjenerali Yakubu Gowon. Sokoto u bë selia e shtetit veriperëndimor të krijuar në vitin 1967. Në vitin 1976 pas krijimit të shtetit të Nigerisë nga shteti i Veriut Perëndimor, shteti Sokoto doli me selinë e saj. Megjithatë, në Sokoto, Kebbi dhe Zamfara shtetet ishin gdhendur nga Sokoto, në vitin 1991 dhe 1996 respektivisht.

Sokoto metropoli ka qenë kryeqyteti i qeverive të ndryshme që nga themelimi i saj nga kalifi Muhammed Bello në vitin 1809.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në aspektin kulturor shteti është homogjen. Njerëzit e shtetit janë myslimanë dhe feja islame u jep atyre një kod sjelljeje. Mënyra e tyre e veshjes është gjithashtu me origjinë islame. Dy festat kryesore, përkatësisht Fitër Bajrami dhe Kurban Bajrami festohen çdo vit në shtet. I pari shënon fundin e agjërimit të Ramazanit, ndërsa ky i fundit karakterizon therjen e deshve në përkujtim të një akti të Profetit Ibrahim (Abraham).

Mundja tradicionale (Kokawa) dhe boksi (Dambe) janë dy sportet e gëzuara nga Hausa, ndërsa Fulani dhe Sullubawa zbaviten me Sharo dhe Doro respektivisht. Vizitorë të rëndësishëm për shtetin zakonisht trajtohen në durbar të vogël dhe të madhe, një ngjarje që përfshin paradën e kuajve dhe deveve të zbukuruara rëndë, të ngritur nga burrat në veshje të plotë tradicionale ushtarake dhe kulturore.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Summing the 2 LGAs Sokoto North/South as per:
    Federal Republic of Nigeria Official Gazette (15 maj 2007). "Legal Notice on Publication of the Details of the Breakdown of the National and State Provisional Totals 2006 Census" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 korrik 2011. Marrë më 2007-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)