Soros

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shoqëria "SOROS" (org. Open Society Fundations "SOROS") është një organizat me seli në ShBA dhe është aktive në nivel ndërkomtarë.

Sipas paraqitjes së saj të publikuar, është një shoqëri e angazhuar për ndryshime shoqërore me qëllim rritjes së tolerancës dhe krijimit të ambientit më të gjallë të jetës.[1]

Në kuadër të angazhimit të kësaj organizate, bijen veprimet e saj nëpërmjet formave të ndryshme organizative dhe teritoret e shqiptare. Si shoqëri është edhe donatore e nxitjes së themelimit të formave të organizimit dhe për një pjesë të tyre edhe është financuese e rregullt.[2] Organizata ka prezencë fizike në trojet shqiptare.[3]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Amza zyrtare
  2. ^ Amza GAP, Donatorët dhe partnerët
  3. ^ "Amza zyrtare e degës "SOROS" në trojet shqiptare". Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2011. Marrë më 17 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)