South Tarawa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e South Tarawa

South Tarawa (Gilbertese: Tarawa Teinainano) është kryeqyteti i Kiribatit. Sipas regjistrimit të vitit 2010, South Tarawa ka pasur 50,182 banorë. South Tarawa përbëhet nga të gjitha ishujt e vegjël mes Betio dhe South Tarawa në perëndim dhe Temaiku dhe Bonriki në lindje.