Sparta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Sparta antike ishte një Polis në jug të Peloponezit dhe kryevendi i Lakonisë, edhe kryeqyteti i shtetit Spartan.

Emri[redakto | redakto tekstin burimor]

Emri antik i vendit në greqishtën e vjetër standarde ishte (në gjuhën attike) Spártē, në dialektin e vjetër Dorë Spártā ; në kohërat klasike Sparta u quajt më së shumti Lakedaimōn.Në mitologjinë greke, Lacedaemoni ishte një bir i Zeusit nga Taygete nimfë.Ai u martua me të bijën e Spartes Eurotas, nga kush lindi e Amyclas, Eurydice, dhe Asine. Ai ishte mbret i vendit i cili i vuri emrin pas vetes, emërtimin e kryeqytetit pas gruas vet.Ai besohet të ketë ndërtuar shenjtëroren e Charites, i cili qëndronte në mes të Spartes dhe Amyclae, dhe që kanë dhënë atyre emrat e hyjnive Cleta dhe Phaenna.Një vend i shenjtë ishte ngritur në atë në lagjen e Therapne

Historia e Spartes[redakto | redakto tekstin burimor]

Sparta ishte nje nga qytetet me te fuqishme te greqise

Arkeologjia[redakto | redakto tekstin burimor]

Literatura[redakto | redakto tekstin burimor]

Burime Antike[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Pausanias: Reisen in Griechenland. Gesamtausgabe in drei Bänden auf Grund der Übersetzung von Ernst Meyer. Hrsg. v. Felix Eckstein. 3. Aufl. Artemis, Zürich-München 1986. ISBN 3-7608-3678-X
  • Plutarch: Große Griechen und Römer. Übersetzt von Konrat Ziegler und W. Wuhrmann. 6 Bde. Artemis, Zürich/Stuttgart 1954–1980. ISBN 3-7608-3607-0

Lidhje të Jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

http://www.meinebibliothek.de/Texte/html/sparta2.html