Ndryshimi mes inspektimeve të "Azem Shkreli"

Jump to navigation Jump to search
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (Zëvendësim i eshte me është)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
{{Infobox shkrimtar
| emri = Azem Shkreli
| foto = [[FiguraSkeda: Shkreli.jpg|180px]]
| titulli =
| emri i lindjës =
 
 
'''Azem Shkrelí''' lindi më [[1938]] në [[Rugova|Rugovë]] të [[Peja|PejëPejës]]s. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa në [[Prishtina|Prishtinë]] ai vazhdoi shkollën e mesme për të vazhduar fakultetin Filozofik, degën e gjuhës dhe të letërsisë shqipe. Për shumë vjet ai ka qenë kryetar i shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës, drejtor i Teatrit Krahinor në Prishtinë dhe themelues e drejtor i [[Kosovafilmi|Kosova Filmit]].
 
Poezitë e tij janë përkthyer në shumë gjuhë të huaja. Shfaqja e Azem Shkrelit si [[poet]], përpos që përputhej me ardhjen e talentit të fuqishëm, shënonte njëkohësisht kthesën e parë drejt hapjes dhe modernizimit të poezísë shqipe të Pasluftës. Shkreli u ngjít natyrshëm në kulmet e poezisë së sotme shqiptare dhe këtë vend ai e konsolidoi dhe e përforcoi nga njëra vepër poetike në tjetrën, deri në atë të fundit, që e la dorëshkrim "Zogj dhe gurë", botuar më 1997.
== Veprat letrare ==
 
=== Poezi ===
*Bulzat ({{L|1960}}),
*Engjujt e rrugëve ({{L|1963}}),
*Zogj dhe gurë ({{L|1997}}).
 
=== Prozë ===
*Karvani i bardhë ({{L|1961}}),
*Sytë e Evës (1975),
*Muri përfundi shqipes Shtatë nga at,
 
=== Drama ===
*Fosilet ({{L|1968}}),
*Varri i qyqes ({{L|1983}}) etj.
 
== Lidhje të jashtme ==
{{commons|Azem Shkreli}}
{{imdb emri|id=0794543|emri=Azem Shkreli}}
* http://www.elsie.de/en/books/b50.html
* http://www.letersia.fajtori.com/Letersi/Moderne/Azem_Shkreli/
* [http://www.shkreli.net/azem/index.html Strona poświęcona A.Shkreli]
* [http://www.albanianliterature.net/authors_modern2/shkreli.html Strona poświęcona literaturze albańskiej]
 
[[Category:Shkrimtarë shqiptarë]]
[[Category:Lindje 1938]]
[[Category:Vdekje 1997]]
 
[[pl:Azem Shkreli]]
 
 
 
 
Azem shkreli u ngjit ne maje te letrave shqipe dhe vetes i krijoi pavdeksine
Me dhembje e perjetuam ndarejen e tij fizike nga ne,ne mergimtaret e NRW,se ne Gjermani, ne Qendren Kulturore Shqiptare, ne Gelsenkirchen, undame nga ai nje jave para se te jepte frymen e fundit! At kohe ai mbajti ne at qender nje ore letrare.
 
Fjalet e tija me mbeten ne kujtese, kurse lajmi i vdekjes se tij na pat rene si rrufe. Azem Shkreli, iku ne jeten tjeter si cdo udhetar i kesaj bote, natyrisht iku heret, por mbeti ne maje te letrave shqipe. Ne krijuesit ne mergim, me mall e kujtojme, e nderojme, e kultivojme dhe e rrespektojme.
 
[[CategoryKategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]
[[CategoryKategoria:Lindje 1938]]
[[CategoryKategoria:Vdekje 1997]]
 
[[pl:Azem Shkreli]]

Menyja e navigimit