Dallime mes rishikimeve të "Çellapeku"

Jump to navigation Jump to search
3 bytes removed ,  8 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (Robot: ndryshime kozmetike)
'''Qallapeku''' është njëri nder fshatrat me te vogël. Mijëra vjet më par ne Qallapek kanë jetuar ashkalit, ata kanë jetuar me qindra vjet këtu derisa kanë ardhur disa shqiptar dhe i dëbuan dhe ata ndërtuan shtëpi dhe jetuan aty, pastaj pas disa vjetësh kanë ardhur edhe disa familje te tjera dhe që edhe sot jetojnë këtu. Qallapeku është nga komuna e Lipjanit. Kur kanë qenë ashkalit këtu ata kanë bërë shpesh festime dhe një njeri ka qenë muzikant dhe është quajtur peku ai i bjerte tumpanit dhe te tjerët i thoshin qalla peki, qalla do te thot ne gjuhen e tyre bjeri (bjeri peki) dhe kështu u emërua Qallapek.

Menyja e lëvizjeve