Çellapeku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çellapek
Fshat

Çellapek është një vendbanim në komunën e Lipjanit, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çellapek është njëri nder fshatrat me të vogël.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për disa shekuj më parë në Çellapek kanë jetuar Ashkalit, ata kanë jetuar me qindra vjet këtu derisa kanë ardhur disa shqiptar dhe i dëbuan dhe ata ndërtuan shtëpi dhe jetuan aty, pastaj pas disa vjetësh kanë ardhur edhe disa familje te tjera dhe që edhe sot jetojnë këtu. Çellapeku është nga komuna e Lipjanit. Kur kanë qenë Ashkalit këtu ata kanë bërë shpesh festime dhe një njeri ka qenë muzikant dhe është quajtur peku ai i bjerte tumpanit dhe te tjerët i thoshin qalla peki, qalla do te thot ne gjuhen e tyre bjeri (bjeri peki) dhe kështu u emërua Çellapek.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]