Çellapeku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Çellapek
Fshat
Vendndodhja
Çellapek is located in Kosova
Çellapek
Çellapek
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Lipjan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 587 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 30′ 21″ Veri

21° 10′ 51″ Lindje

Çellapek është një vendbanim në komunën e Lipjanit, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çellapek është njëri nder fshatrat me të vogël.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për disa shekuj më parë në Çellapek kanë jetuar Ashkalit, ata kanë jetuar me qindra vjet këtu derisa kanë ardhur disa shqiptar dhe i dëbuan dhe ata ndërtuan shtëpi dhe jetuan aty, pastaj pas disa vjetësh kanë ardhur edhe disa familje te tjera dhe që edhe sot jetojnë këtu. Çellapeku është nga komuna e Lipjanit. Kur kanë qenë Ashkalit këtu ata kanë bërë shpesh festime dhe një njeri ka qenë muzikant dhe është quajtur peku ai i bjerte tumpanit dhe te tjerët i thoshin qalla peki, qalla do te thot ne gjuhen e tyre bjeri (bjeri peki) dhe kështu u emërua Çellapek.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]