Babushi i Muhaxherve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Babush i Muhaxherve
Babush i Muhaxhirëve
Fshat
Vendndodhja
Babush i Muhaxherve is located in Kosova
Babush i Muhaxherve
Babush i Muhaxherve
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Lipjan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 589 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 28′ 2″ Veri

21° 11′ 1″ Lindje

Babush i Muhaxherve është një vendbanim në komunën e Lipjanit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Babush dhe Babush i Muhaxhirëve.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tendencat e popullsisë
Vit Popullsia
1948 767
1953 635
1961 715
1971 815
1981 968
1991 1 100
2011 1 206

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]