Topliçani (Lipjan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Topliçani
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Komuna Lipjanit
Rajoni Prishtinës
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)


Topliçan është një vendbanim në komunën e Lipjanit, Kosovë. Ka një pozitë mjaft të mirë gjeografikë, shtrihet në pjësën jugorë të Lipjanit.

Ne vitin 2011 eshte paisur me kanalizim, por jo edhe me ujësjellës. Në qendër të fshatit gjindet burimi i ujit, i njohur me emrin "QESHMJA e KATUNDIT".

Shkolla gjindet në skaj të rrugës kryesore, ajo quhet "SH.F.M.U. VËLLEZËRIT DOMANEKU". Është një fshat kryesisht i dendur, dhe mjaft i banuar. I mungon shtëpia e shëndeti. Një perparsi të ky fshat është edhe kalimi i lumit Sitnica, që e ndanë atë më fshatrat fqinjë 'Gllogocin', 'Kojsken' dhe 'Rubofcin', nga pjesa lindore. Nga pjesa perëndimore kufizohet më 'Grackën e vogël'. Dhe nga pjesa veriore me Jetën e Re. Për nga relievi është vend kryesisht fushor, me tokë pjellorë, fatkeqësisht për shkak të shtratit jostabil të lumit, gjatë stinës së dimrit ku lumi ka prurje të madhe, shkakton vërshime të livadheve, ku këto vërshime e bëjnë tokën e papërshtatshme për mbjelljen e kulturave bujqësorë.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]