Poturoci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Poturoc
Arban
Fshat
Vendndodhja
Poturoc is located in Kosova
Poturoc
Poturoc
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Lipjan
Kryetari i Komunës IMRI AHMETI
Partia udhëheqëse LDK
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 554 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 31′ 42″ Veri

21° 2′ 34″ Lindje

Poturoc është një vendbanim në komunën e Lipjanit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Arban.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Poturoci ka sipërfaqe prej 315 hektarësh është vend fushore.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka popullsi prej 200 familjesh me rreth 1200 banorë, të gjithë janë të fesë myslimane dhe të kombësisë shqiptar. Nder mbiemrat kryesore janë Fazliu, Shabani, Behluli, Sadiku, Sahiti, Zeqiri etj...

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjitha familjet janë në gjendje të mirë materiale.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Poturoc është e ndërtuar xhamia fshatit , shkolla ,dhe fusha sportive .

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]