Bujani (Lipjan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bujan
Fshat
Vendndodhja
Bujan is located in Kosova
Bujan
Bujan
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Lipjan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 548 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 28′ 59″ Veri

21° 4′ 39″ Lindje

Bujan është një vendbanim në komunën e Lipjanit, Kosovë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fshatin Bujan në vitin 1912 ndodhi një masakër ku shovenistet serb lanë të vdekur rrethë 48 civil Shqiptarë.

Ata fillimisht e quanë në fshatë një postarë gjoja se në një orë të caktuarë do ju vijnë disa dokumente dhe kur filloji grumbullimi i fshatarëve policia shoveniste serbe filloji sulmin mbi popullatën civile shqiptare të pa armatosurë.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]