Jump to content

Bujani (Lipjan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bujan
Fshat

Bujan është një vendbanim në komunën e Lipjanit, Kosovë.

Eshtë i banuar vetëm me shqiptarë.[1]

Rreth gjysma e popullsisë është e angazhuar në bujqësi dhe pjesa tjeter ne sherbime.[1]

Nga objektet shoqërore ka shkollen fillore nga viti 1980, ku vijone mesimin 272 nxenes. Ka nje xhami te ndertuar ne vitin 1942.

Në kete vendbanim ndodhet edhe lokaliteti arkeologjik i periudhes romake "Gradina", si dhe Memoriali i Masakres se Bujanit ne perkujtim te martireve te rene ne prag te shpalljes se Pavaresise se Shiperise ne vitin 1912. [1]

Nga trashegimia natyrore ka peizazhin e mbrojtur "Pylli i Dush-kut.

Ka klubin e futbollit KF "Bujani" i themeluar ne vitin 2018.[1]

Në fshatin Bujan në vitin 1912 ndodhi një masakër ku shovenistet serb lanë të vdekur rrethë 48 civil Shqiptarë.[1]

Ata fillimisht e quanë në fshatë një postarë gjoja se në një orë të caktuarë do ju vijnë disa dokumente dhe kur filloji grumbullimi i fshatarëve policia shoveniste serbe filloji sulmin mbi popullatën civile shqiptare të pa armatosurë.[1]

  1. ^ a b c d e f Leksikon Vendbanimet e Kosovës (bot. Vëllimi II Vendbanimet Rurale A-LL). Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës. 2019. fq. 166–167. ISBN 978-9951-615-90-7.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]